Kodu jõudluse parandamine: sinu kodu parimad energiatõhususe tehnikad taskukohasuse ja mugavuse tagamiseks

Kas teadsite, et kolm neljast Euroopa majast ei ole energiatõhusad, millest 70% saab endale lubada renoveerimist, kuid ainult 1% renoveeritakse igal aastal? Üllatuslikult saab aknavahetusega soojakadusid vähendada kuni 60%. Kõigil projektidel on siiski hinnapiirangud, kuid see ei tähenda tingimata, et peate ohverdama elemendid, mis muudavad taskukohase maja teie unistuste koduks. Et aidata teil säästa raha ilma liigseid järeleandmisi tegemata, jagame teiega nimekirja parimatest ideedest, mida saate oma taskukohase maja loomiseks järgida.

Esiteks võib pööningu olemasolu säästa palju raha, kuna ei pea maksma lisamaa ega ka majaaluse eest. Pealegi ei ole kommunaalmaksed tavapärasest palju suuremad, sest soe õhk liigub ülespoole, mistõttu on ülakorrusel vähem küttevajadust – rääkimata sellest, et põranda tasandil on tahkeid osakesi rohkem.

Ükskõik, kas elate alumisel korrusel või pööningul, sõltub teie kodu energiatõhusus suuresti isolatsiooni ulatusest. Hästi soojustatud majas ei saa jahe õhk jahutada seinu ega ka siseõhku – ainult tuulutades pääseb külm õhk sisse. Samamoodi jääb soe õhk majja ja aja jooksul kulub õhk – see tuleb välja vahetada.

Hämmastav tööriist selleks on rekuperaator, mis taaskasutab seestpoolt tuleva sooja õhu ja lisab selle väljast tulevale õhule – loomulikult filtreeritakse see tolmu ja haisu eest. See on väga soovitatav sisse ehitada, kuna see mitte ainult ei vähenda teie kütet ja säästab seega sooja õhu taaskasutamise kaudu raha, vaid annab ka pidevalt värsket õhku. Teeme selle kohustuslikuks vähemalt astmahaigetele või õietolmuallergikutele, kuna rekuperaator suudab tõesti kenasti õhku filtreerida – parandades õhukvaliteeti ning suurendades mugavust ja taskukohasust.
Vanasti oli akendest läbi imbuv ventilatsioonikiirus üllatavalt suur isegi suletud akende korral. Uurides halvast isolatsioonist tingitud õhulekkeid, tasub vana tehnikaga tehtud aknad uute vastu välja vahetada. See on väga kulutõhus võimalus muuta oma kodu energiasäästlikumaks, kontrollides soojuskadu ja -võitu, valides sobivad uued aknad, paigutades need hoolikalt, optimeerides nende suurust ja orientatsiooni.

Akna soojuskadu sõltub Uw väärtusest ja õhu läbilaskvusest. Teisest küljest on energiatasakaalu kasutamine selleks, et tagada parim saadaolev aknatoode. Mida kõrgem on energiatasakaal, seda paremini aken toimib.

Kas teadsite, et katuseakendel on kütteperioodil tavaliselt parem energiatasakaal kui fassaadiakendel? Akende energiasäästlikumaks muutmine vähendab teie energiaarveid ja süsiniku jalajälge. Näiteks 3-kordse klaaspaketia VELUX katuseaken võimaldab teil termostaati 1-2 kraadi võrra vähendada, kuna see on ehitatud selleks, et vähendada energiakadu läbi akna. See toode on nii hästi isoleeritud ja hoiab külmal aastaajal külma väljas, et seda pole vaja nii palju kütta kui teist tüüpi akende puhul.

Kui teil on katuseaknad, saate talvel päikesepaistelistel tundidel 1-2 kraadi võrra madalama termostaadiga saavutada sama, mis keritud, kuid ilma aknata küttekehaga – seega säästate raha ilma mugavustunnet kahjustamata.

 

Lisaks talvisele külmale on kardinatel ja turvaruloodel suur mõju üldkulude vähendamisele. Kütteperioodil on oluline, et pööningule pääseks võimalikult palju päikesevalgust ja seeläbi soojust. Sel põhjusel saame jahedamatel kuudel kasutada selle omadusi mitte valguse hoidmiseks, vaid katuseakende soojusisolatsiooniks.

Tasub arvestada ka päevase päikeseenergia kasuga, kuna see aitab vähendada ka varjutusest tulenevat soojuskadu. Ilmateate kontrollimine enne hommikust kodust lahkumist võib aidata teil otsustada, kas oleks hea mõte kasutada varjundeid või tuleksite rohkem sooja, kui te neid ei kasuta.

Viimase näpunäitena soovitame akende soojapidavuse parandamiseks VELUX turvaruloosid. Selline investeering võib vähendada talvel küttearveid ja suvel ka konditsioneeritud pööningutele kuluvat energiat kuni 49%. Lisaks on turvarulood võimelised tagama täieliku pimenduse, mis on osutunud parimaks sügava une jaoks ja aitab hoida külma väljas.

Soovime teile kõike, mida vajate taskukohase ja mugava kodu loomiseks, ning kogu ülaltoodud teabe puhul soovitame teil meeles pidada, et energiatõhusus pole kasulik mitte ainult teie rahakotile, vaid ka Maale.